5 съвета при избора на кадифе в дизайна у дома
Комфорт, функционалност, елегантност и лукс – каквото и да кажем за мебелите от кадифе, няма да е достатъчно. Наричан “тънканта на кралете”, този плат е символ на изисканост и елегантност. Познат е още и като плюш или велур. Изключително модерна материя в дизайна от 60-те и 70-те години, днес кадифето отново набира все повече популярност. Дали заради уюта и мекотата му, дали заради излъчването и стила, но кадифето определено стои доста добре в пределите на домашния комфорт.
Какво е добре да знаем за тази материя и как да я използваме най-добре в дома си?
На първо място, термините “кадифе”, “велур” и “плюш” погрешно се смятат за синоними. Всъщност тези материи са близки, но отговарят на различен тип плат с характерен пух. Трябва да уточним също, че тук не става въпрос за онова старо кадифе, достъпно само и единствено за кралските особи. И именно тук се вижда тази разлика. Високотехнологичните и подобрени изработки на този тип материя ги превръщат в по-лесно достъпни, силно желани и широкоизползвани в интериорния дизайн дори през 21-ви век.
Видове тъкани
Кадифеното руно се различава по избора на нишки, използвани за създаването му. Това позволява разграничаването на няколко вида кадифени тъкано:
- Традиционно естествено кадифе – бива памучно, копринено или от вълнени нишки (велур). Този тип тъкани се използват за тапициране на столове или за завеси.
- Кадифе от синтетични суровини – кадифен полиестер или еластично кадифе, които основно се използват при производството на облекла.
Предимства и недостатъци на кадифето
Плюсове на изящното кадифе:
- Придава аристократичен и луксозен вид
- Почиства се лесно – петно от модерен велур може да се премахне само с влажна кърпа
- Ако се използва за завеси осигурява звукова и светлинна изолация.
- Не избледнява на слънце
- Има разнообразно приложение
Но все пак и кадифето има своите минуси:
- То е обемна и тежка тъкак, която ако се използва за завеси, има нужда да се съчетае със стаболен корниз.
- Поради своята плътност, има голяма опасност при прекаляване с кадифената материя, тя “да изяде” пространството в стаята.
- Въпреки по-лесното му почистване, все пак бързо се напрашава, и ако се използва в помещения, които не се проветряват и почистват редовно, може да бъде доста неприятно.
- Пере се на температура до 30 градуса!
- Не се изтисква.
Как да го използваме в интериора?
Основно кадифето се използва най-често при декоративните елементи в интериора – декоративни възглавници, завеси, рогозки, спално бельо.
Също така обаче е доста удобно и широко използвано за дивани, канапета, табуретки, трапезни столове.
Важно е да се съобразите с няколко неща, когато решите да използвате кадифе в интериора. Както вече споменахме тази тъкан е доста тежка и капризна, така че трябва да се обърне внимание на следните неща:
- Размери на стаята – изпозлването на кадифето в малка стая трябва да е ограничено. Ако сте решили да се поглезите със завеси от кадифе е нужно да прецените дали стаята е с достатъчна височина. А в този случай е нужно да се обърне внимание и на подовата настилка, като се препоръчва тя да е дървен паркет.
- Второ – останалите декорации и украшения – по стените, по пода, както и цветовете в самото помещение.
- Също така, ако имате една основна мебел от кадифе – диван, е нужно да се внимава с материите на другите мебели, ако (ще) има такива.
Палитра
Що се отнася до цветовете, тук способността на кадифето да го превръща в център на внимание, ограничава избора на цветовата гама. Препоръчват се неутрални цветове, предимно бежаво и сиво, слонова кост, розови перли, кремообразни цветове, които отварят допълните пространството и внасят светлина и илюзия за простор. Освен това ще направят обстановката много по-мека, кофортна и изтънчена.
Ако искате да се потопите в мекота, комфорт и изящество, кадифето е точният избор за вас. Но не прекалявайте!